Diyetisyen

Diyetisyen, bir yükseköğretim kurumunun Beslenme ve Diyetetik bölümünde, 4 yıllık eğitim-öğretim programını tamamlayarak lisans derecesi almış kişidir. Görevi, hastaların beslenmelerini düzenleyip, toplu beslenmelerde menü plan ve programlarını oluşturmaktır.

Bu esnada hastaları iyileştirmek ve sağlık standartlarını yükseltmek amacıyla, hem sosyal hem psikolojik durumlarını değerlendirerek, hastalık durumuna özel diyetler sunar. Bu yüzden, ancak eğitimini tamamlayan kişiler diyetisyen ünvanı alabilir. 

Beslenme, anne karnından hayatın sonuna kadar büyüme, yaşamın sürdürülmesi sağlığın korunması ve mutlu bir ömür geçirilmesi için gerekli olan etmenlerin başında gelir.Yetersiz ve dengesiz beslenme çocuklarda büyüme gelişme geriliğinden raşitizme, hamilelerde, düşüklere, diyabete, diş çürümelerine, saç dökülmelerine ve kalp damar hastalıklarından şişmanlığa kadar birçok hastalığın oluşmasına zemin hazırlamaktadır.

Beslenmedeki hatalar birçok hastalığı oluşturmanın yanı sıra hastalıkların tedavisinde de , hastalığa uygun bir beslenme ve diyet tedavisinin sağlanması için ön koşuldur.

bu nedenle merkezimizde çocuk beslenmesinden hamile takibine, diyabete, kolesterole kadar birçok hastalıkta beslenme ve diyet tedavisinde uygulanmaktadır.

Toplumumuzda sık rastlanan ve dünyada ölüm nedenleri konusunda birinci sırayı alan şişmanlık konusunda da diyet tedavileri uygulanmaktadır.

Merkezimize başvuran hastalarımız ile detaylı görüşmeler yapılarak kilo alınmasına neden olan etmenler tespit edilip, bu etmenlerin ortadan kaldırılması ve verilen kiloların tekrar geri alınmaması için, hasta ile birebir iletişim ile eğitim verilmektedir.

Öncelikle Zayıflama tedavileri bir aylık(4görüşme) tedavilerle başlanmakta ve bireyin olması gereken ağırlığına göre bu süre uzamaktadır.İstenilen ağırlığa ulaştığında ise koruma programları ile kişi verilen kiloların kalıcı olması sağlanmaktadır.Bu 1 aylık sürede ise kişilerin metebolizma hızları farklılıklarına göre min 3 max 6 kilo verilmesi hedeflenmektedir.

Aynı zamanda bir beslenme bozukluğu olan zayıflık da kilo alma diyetleri ile aynı şekilde takip edilmektedir.

Beslenme ve Diyet Programları her bireyin yaşam koşulları, fiziksel aktivitesi, beslenme alışkanlıkları dikkate alınarak KİŞİYE ÖZEL OLARAK HAZIRLANMALIDIR 

Daha fazla bilgi için : 0232 341 67 67 arayabilirsiniz.

f

E-Bülten

Whatsapp Destek

Batıanadolu Hastaneleri

Merhaba

Size nasıl yardımcı olabilirim?